Higiena jamy ustnej

Już od najmłodszych lat uczeni jesteśmy, że higiena jamy ustnej jest szalenie istotna, dlatego nie należy o niej zapominać i myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Szczotkując je, wnętrze jamy ustnej pozbawione zostaje zgromadzonych tam bakterii przyczyniających się do chorób dziąseł oraz próchnicy.

Mycie zębów to podstawa
Stomatolodzy uwrażliwiają, że podstawą higieny jamy ustnej jest mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie. Z obserwacji lekarskiej wynika, iż zaprzestanie wykonywania tej czynności na miesiąc lub też wykonywanie jej niedokładnie, przyczynia się do odkładania płytki nazębnej oraz pojawienia się pierwszych niepokojących problemów.

Choroby jamy ustnej – niepokojące objawy
Niepokojącym sygnałem powinno być dla nas zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł oraz ich ból. Typowe jest również krwawienie, zwłaszcza w czasie jedzenia twardych pokarmów czy w czasie mycia zębów. Pojawić może się również niemiły zapach oraz uczucie niesmaku, goryczy.
Objawy te są w wielu przypadkach początkiem rozwoju parodontozy.

Bakterie, znajdujące się w jamie ustnej, do których należą tlenowce i beztlenowce, wpływają na stan zębów oraz dziąseł. Produkują one toksyny, które niszczą szkliwo, wywołują stan zapalny i osłabiają odporność organizmu.
Płytka nazębna szybko twardnieje i zamienia się w kamień, który wędruje pod dziąsła, drażniąc je.
Wśród czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi chorób dziąseł, wymienić można między innymi: wady zgryzu, zgrzytanie zębami, uciskanie protezy, zaburzenia hormonalne w okresie ciąży czy menopauzy.

Płytka nazębna i jej przyczyny
Płytka nazębna może tworzyć się na skutek przeprowadzenia niewłaściwej higieny jamy ustnej, być wywołana chorobami organizmu czy też następstwem przyjmowania niektórych leków.
Choroby dziąseł można wyleczyć a podstawą do tego są regularne wizyty w sprawdzonym gabinecie dentystycznym rozpoczynające się zabiegiem polegającym na usunięciu osadu i kamienia nazębnego.

Odpowiednie mycie zębów
Kiedy dziąsła chorują, najczęściej bolą, a to nie ułatwia mycia zębów. Nie należy jednak z zabiegu tego rezygnować. Wskazane jest wybierającć metodę najmniej bolesną, czyli zastosować technikę wymiatania.
Warto sięgnąć również po szczoteczkę o miękkim włosiu, która nie podrażnia dziąseł.
Mycie zębów rozpoczynamy od mycia dziąseł, kierując szczoteczkę w dół, oczyszczając w ten sposób zęby z resztek pokarmów. Pamiętać należy również o używaniu nici dentystycznych, którymi należy oczyszczać przestrzenie międzyzębowe.

Kondycja zębów a właściwa dieta
To, co spożywamy, wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, a więc także na kondycję zębów oraz dziąseł. Szalenie istotne są dla nich minerały oraz witaminy, których brak osłabia komórki i system obronny organizmu.
Osłabione komórki budujące dziąsła podatne są na atak bakterii, a więc liczne infekcje. Złe nawyki żywieniowe w połączeniu z niewłaściwą higieną jamy ustnej są początkiem pojawienia się chorób, które poznać można po stanie zapalnym dziąseł i języka.

Stany zapalne jamy ustnej – przydatne preparaty
Niepokojące objawy jamy ustnej powinny skłonić nas po sięgnięcie po preparaty, które złagodzą ból i zlikwidują dolegliwości. Przydatne są te wykonane na bazie ziół, jak choćby Szałwia fix – zioła przeznaczone do parzenia, które należy stosować do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła, anginie, ropnym zapaleniu dziąseł czy Aperisan Gel, który zastosować można do łagodzenia zapalenia dziąseł. Żel ten hamuje także rozwój bakterii, wirusów i grzybów.
Wśród preparatów wspomagających leczenie jamy ustnej na uwagę zasługują również:
Sachol – żel działający przeciwbólowo, odkażająco i przeciwzapalnie,
Trascodent – żel do pielęgnacji jamy ustnej, łagodzący krwawienie, ból oraz obrzęki.
Gliksonit – płyn do płukania jamy ustnej zapobiegający odkładaniu się płytki bakteryjnej, osadu i kamienia nazębnego,
Coenzymax Q10 – płyn do płukania jamy ustnej z koenzymem Q10 hamujący rozwój parodontozy,
Mucosit -żel przeciwzapalny, ściągający, przeciwbakteryjny, działający znieczulająco i przyspieszający gojenie się ran.

Kondycja jamy ustnej zależy od nas samych. Dbajmy zatem o nią stosownie się odżywiając, dokładnie i regularnie myjąc zeby oraz systematycznie odwiedzając gabinet stomatologiczny.

 

Dodaj komentarz